Granulat korkowy (korek mielony) jest surowcem powstającym poprzez rozdrobnienie litej kory z dębu korkowego na różne frakcje ziaren. Klasyfikacja granulatu korkowego odbywa się na podstawie dwóch wariantów:
- Gęstość granulatu korkowego – im niższy ciężar właściwy granulatu korkowego, typ wyższa jakość, a tym samym lepsze właściwości materiału. Jest to główny element wpływający na właściwości produktów i określający standard wyrobów. Zakres gęstości korka wynosi od 45kg/m3 do 200kg/m3. Dolne granice korka nieprzekraczające 70 kg/m3 charakteryzują się parametrami: jasny kolor brązu, miękkość, elastyczność i ściśliwość. Wraz ze wzrostem gęstości pogarszają się jego właściwości, zmienia się: barwa – ciemniejszy kolor brązu w tym wtrącenia z korowiny, elastyczność – jest znacznie sztywniejszy, szorstki w dotyku i bardziej kruchy.
- Frakcja ziarna korkowego – szeroki zakres frakcji granulatu korkowego jest dostosowywany do odpowiednich zastosowań korka. Standardowe frakcje korka: 0,2-0,5mm, 0,5-1mm, 1-2mm, 2-3mm, 3-5mm, 3-7mm, 3-9mm.
Granulat korkowy jest bazowym surowcem, z którego w kolejnych etapach produkcji wytwarza się szeroką gamę półfabrykatów i produktów, min. płyty i role, klocki, kształtki, ramki, zatyczki z korka aglomerowanego i wiele innych.
W luźnej postaci granulat korkowy wykorzystywany jest:
- w budownictwie (materiał zasypowy do ścian szczelinowych, a także składnik tynków ciepłochronnych i lekkich betonów),
- w przemyśle sportowym (produkcja piłek baseballowych, hokejowych, akcesoriów wędkarskich, jak również materiał zasypowy dla boisk sportowych ze sztuczną trawą),
- w terrarystyce (podłoża korkowe do terrariów dla gadów).
- w modelarstwie (element dekoracyjny w makietach kolejowych).
- w innych gałęziach przemysłu (wysyp do forem przy produkcji wyrobów szklanych, jako komponent do produkcji baterii, kompozytów, itp.)